Zapytanie

Brak produktów do złożenia zapytania

Jakie powinno być krzesło do pracy przy komputerze?

Blog / 28.06.2024

Dobre krzesło to podstawa podczas pracy przy komputerze. Wybierając odpowiednie siedzisko, dbamy o nasz kręgosłup, a także zapewniamy sobie odpowiedni komfort na co dzień. Na co zwrócić największą uwagę? Jakie parametry powinny nas interesować podczas wybierania krzesła do pracy przy komputerze? Odpowiedzi, prosto od specjalistów z HANA Design, znajdziesz w tym artykule.

Krzesło do pracy przy komputerze – wymagania

Krzesła biurowe są na tyle istotnym elementem codziennej pracy, że informacje na temat wymagań, jakie mają one spełniać, zostały zawarte w prawie pracy. Zgodnie z przepisami pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pracownikowi siedziska, które będzie dostosowane do fizjonomii i potrzeb tej konkretnej osoby. Oznacza to, że krzesło powinno być wyposażone w szereg funkcjonalności, które pozwalają dopasować je do wzrostu, a także optymalnego ułożenia ciała w trakcie pracy. Ponadto krzesła w firmie muszą:

  • cechować się stabilnością, która zależy w dużej mierze od podstawy – w idealnym modelu krzesła biurowego powinno być ono wyposażone w co najmniej pięć podpór, a także kółka jezdne;
  • zapewniać możliwość łatwej zmiany położenia ciała, na przykład poprzez regulację pochylenia, a także wysokość oparcia oraz siedziska;
  • mieć wyprofilowaną płytę siedziska i oparcia, aby była ona dopasowana do naturalnego wygięcia kręgosłupa;
  • być wyposażone w podłokietniki;
  • umożliwiać pełny obrót wokół własnej osi.

Dodatkowo wspomniane wyżej mechanizmy powinny być łatwo dostępne dla użytkownika, aby mógł on płynnie dokonywać zmian podczas siedzenia na krześle.

Ergonomiczne krzesło do pracy przy komputerze

Spełnienie wymogów stawianych przez przepisy BHP może nie wystarczyć do tego, aby zapewnić pracownikom ergonomiczne warunki pracy przy komputerze. Równie istotne co rozmaite funkcje jest tworzywo, z jakiego dane krzesło zostało wykonane. Elementy stanowiące część głównej konstrukcji są produkowane z materiałów sztucznych lub metali, które cechują się odpornością na uszkodzenia oraz zapewniają użytkownikowi stabilne oparcie. Z kolei siedzisko oraz oparcie powinny być wykonane z materiału zapewniającego dobrą cyrkulację powietrza – jest to właściwość doceniana szczególnie podczas upalnych dni. Dzięki zadbaniu o ten aspekt skóra ma zapewnioną odpowiednią cyrkulację wilgoci, co pozytywnie wpływa na samopoczucie pracownika.

Wygodne krzesło do pracy przy komputerze chroni również użytkownika przed garbieniem się. Żeby upewnić się, że dany model jest odpowiedni dla kręgosłupa należy sprawdzić, czy oprócz rozmaitych systemów regulacji, ma on również takie elementy jak:

  • fałd pionowy – zlokalizowany w górnej części krzesła, jego celem jest podtrzymanie klatki piersiowej,
  • fałd poprzeczny – mający wspierać i modelować lordozę lędźwiową,
  • zagłębione siedzisko – pomaga ono utrzymać miednicę w stabilnej pozycji.

Dobre krzesło do pracy przy komputerze jest skonstruowane w ten sposób, aby było nam w nim wygodnie nawet po kilku godzinach pracy. Jeżeli w trakcie korzystania z krzesła poczujemy ucisk w jakimkolwiek odcinku kręgosłupa, to znak, że należy je inaczej wyregulować lub wymienić na inny, bardziej ergonomiczny model.

Bardziej szczegółowe opisy mechanizmów stosowanych w fotelach ergonomicznych znajdziesz w innym artykule na naszym blogu, pt. Jak wybrać fotel ergonomiczny? ‒ zapraszamy do lektury!

Jakie krzesło biurowe do pracy przy komputerze?

Dla pracodawcy największe znaczenie powinno mieć to, czy krzesło jest wygodne i bezpieczne dla pracownika. W drugiej kolejności zwraca się uwagę na design – czy dany model jest dopasowany do wystroju biura. Jak jednak wiadomo harmonijny wystrój przestrzeni biurowej pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników. Do tego poprawia wizerunek firmy w oczach klientów.

Krzesła dostępne w ofercie HANA Design zostały zaprojektowane w przemyślany sposób. Do wyboru są modele w stylu nowoczesnym lub bardziej tradycyjnym, a także produkty łączące te dwie cechy. Najważniejsze jednak jest to, że niemal każde krzesło może być dostosowane do oczekiwań kupującego pod względem takich cech jak kolorystyka czy liczba i rodzaj dodatkowych funkcji. Dla niektórych modeli istnieje również możliwość wyboru tapicerowanego siedziska oraz specjalnych kółek przeznaczonych do podłogi drewnianej lub dywanowej.

Krzesło do komputera – czy tylko do biura?

Coraz więcej osób pracuje z domu ‒ w pełni zdalnie lub w tzw. trybie hybrydowym. Z tego względu powinny one zadbać o zdrowie kręgosłupa i wygodę również w domowym „biurze”. Oferowane przez nas krzesła świetnie sprawdzają się zarówno w przestrzeni firmowej, jak i domowej. Są łatwe w montażu i demontażu, co pozwala na ich dowolne przechowywanie ‒ zależne od potrzeb i możliwości metrażowych. Krzesła, jakie znajdziesz w naszej ofercie, powstały z materiałów nadających się do recyklingu, dzięki czemu nie ma problemu z ich utylizacją.

Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać, skontaktuj się z naszymi pracownikami – z chęcią podpowiemy, które krzesło do pracy przy komputerze będzie najlepsze, biorąc pod uwagę określone przez Ciebie wymagania. Przypominamy również, że odpowiednie krzesło to nie wszystko – do wygodnej i bezpiecznej dla kręgosłupa pracy niezbędne jest także ergonomiczne biurko, jakie również znajdziesz w naszej ofercie. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z naszym katalogiem produktów!