Dlaczego fotel do pracy powinien być ergonomiczny?
Ewolucyjnie nie jesteśmy przystosowani do wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Dopiero od czasów rewolucji przemysłowej pracę możemy wykonywać na siedząco, dlatego nasze organizmy nie są w stanie zniwelować negatywnych skutków, jakie się z tym wiążą. Przyrost masy ciała, gorsza praca narządów wewnętrznych, bóle mięśni i stawów, utrata gęstości kości, bóle głowy i problemy z koncentracją to tylko niektóre z konsekwencji długiej pracy siedzącej. Jak możemy przeciwdziałać? Konieczne są świadome działania, które pomogą nam minimalizować ujemne efekty, czyli aktywność fizyczna (nie tylko po pracy, ale również podczas pracy – odpowiednim ćwiczeniom, które może wykonać każdy z nas poświęcimy osobny artykuł) oraz ergonomiczne stanowisko pracy. Stanowisko pracy w większości przypadków składa się obecnie z biurka z monitorem oraz fotela biurowego. W tym artykule chcemy poruszyć temat ergonomicznego fotela do pracy.
Jakie cechy powinien spełniać fotel ergonomiczny?
W świetle obowiązujących przepisów fotel przeznaczony do pracy powinien:
- być stabilny – efekt ten osiągamy za pomocą co najmniej pięciopodporowej podstawy wyposażonej w kółka jezdne,
- posiadać siedzisko i oparcie o wymiarach pozwalających przyjąć wygodną pozycję ciała i zapewniających swobodę ruchów,
- umożliwiać regulację wysokości siedziska,
- zapewniać regulację wysokości oparcia oraz pochylenia oparcia (do przodu oraz do tyłu),
- posiadać wyprofilowane siedzisko i oparcie, które będą dostosowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz odcinka udowego kończyn dolnych,
- mieć możliwość obrotu wokół osi pionowej,
- być wyposażony w podłokietniki,
- dostęp do dźwigni oraz pokręte zapewniających te regulacje powinien być łatwy dla użytkownika.
Przepisy te są zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1998 i od tego czasu niestety nie były nowelizowane, przez co są już mocno przestarzałe. O ile wymogi dotyczące stabilności, regulacji wysokości siedziska, pełnego obrotu w osi pionowej, odpowiednio wyprofilowanych siedziska i oparcia, których wymiary nie ograniczają ruchów i pozwalają przyjąć wygodną pozycję ciała są spełniane przez zdecydowaną większość produktów obecnie dostępnych na rynku, to ponad 20 lat rozwoju technologii przyniosło ogromny postęp w zakresie ergonomii foteli biurowych. Potraktujmy obowiązujące wciąż przepisy jako podstawę do analizy poszczególnych elementów z jakich powinien się składać nowoczesny, ergonomiczny fotel biurowy.