Zapytanie

Brak produktów do złożenia zapytania

Akustyka cz. I – panele oraz ścianki

Blog / 15.09.2021

W świetle obowiązujących przepisów bhp dopuszczalny poziom dźwięku w pomieszczeniu biurowym w czasie pobytu pracownika na stanowisku pracy powinien wynosić do 55decybeli w przypadku pomieszczeń administracyjnych, biurowych i prac koncepcyjnych oraz do 65 decybeli w sekretariatach oraz biurach obsługi klienta. Obowiązek spełnienia tych wymagań spoczywa na pracodawcy. Tyle przepisy, ale co to oznacza w praktyce?

Decybel jest jednostką służącą do pomiaru natężenia dźwięku. Odczuwanie natężenia dźwięku jest sprawą bardzo subiektywną i indywidualną, ale przyjmuje się, że natężenie dźwięku na poziomie 50 decybeli będziemy odczuwać jako przyjemne, powyżej 100 decybeli przekroczymy próg przyjemności, a natężenie powyżej 120 decybeli przekroczy granicę bólu. To co istotne, że miara ta nie jest liniowa, a zatem w uproszczeniu: 100 decybeli, to nie jest hałas dwukrotnie większy niż 50 decybeli. Przyjmuje się, że wzrost o 10 decybeli powoduje podwojenie odczuwanego natężenia dźwięku. Oznacza to, że 60 decybeli będziemy odbierać jako hałas dwukrotnie głośniejszy niż 50 decybeli. Dlatego tak istotne jest wybieranie rozwiązań zapewniających jak najlepsze parametry akustyczne. Kilka przykładów i inspiracji znajdą Państwo poniżej.

 

 

Acoustic Peak

Acoustic Peak to designerskie , minimalistyczne absorbery dźwięku stworzone przez fabrykę Bejot. Ich zaletą jest możliwość instalacji blatu oraz kółek, co pozwala wykorzystać je do stworzenia przestrzeni do krótkich spotkań, mobilnej poczekalni lub idealnego miejsca do przerwy na kawę. Rozwiązanie to sprawdzi się we wnętrzach, gdzie dominuje beton, szkło czy metal.

Acoustic Peak

Acoustic Peak

Acoustic Peak

Alberi

Masz już dość nudnych, prostokątnych paneli i ścianek akustycznych? Chciałbyś, żeby Twoje biuro wypełniły drzewa oraz liście? Nic prostszego – wybierz Alberi marki Bejot. To kolekcja inspirowanych naturą paneli ściennych oraz ścianek wolnostojących. Paleta dostępnych kolorów została oparta na odcieniach zieleni, żółci, czerwieni oraz szarości, co stanowi nawiązanie do pór roku.

 

Alberi

Alberi

Aqustic

Opracowana przez fabrykę Mebelux kolekcja produktów akustycznych obejmuje ścianki działowe, przegrody do biurek, system sof biurowych, tapicerowany fronty oraz plecy do szaf oraz poduszki na kontenerki biurowe. Zastosowanie tych elementów, oprócz poprawy akustyki pomieszczenia, ociepla wnętrze i nadaje mu bardziej przyjaznego charakteru.

Aqustic

Aqustic

S40

Ściany akustyczne z kolekcji fabryki MARO, to rozwiązanie opracowane z myślą o kształtowaniu powierzchni otwartych w biurze. Ścianki dostępne są w wariancie stacjonarnym (wyposażone w stopki) oraz mobilnym (na kółkach), dzięki czemu możemy wykorzystać je zarówno przy stałych stanowiskach pracylub w celu zabudowy hałaśliwych urządzeń biurowych, jak również do tworzenia dynamicznych miejsc spotkań lub wydzielenia strefy relaksu.

 

S40

S40

 

Selva

Najbardziej rozbudowana kolekcja paneli akustycznych zaprojektowanych przez firmę Bejot. Dostępne są tutaj klasyczne ekrany akustyczne mocowane do biurek oraz ścianki wolnostojące, ale również panele akustyczne ścienne, wiszące i sufitowe. Produkty z tej kolekcji znajdą zastosowanie w powierzchniach typu open space, gdzie skutecznie poprawią komfort pracy poprzez spadek odczuwalnego hałasu. Jednak funkcjonalność, to nie wszystko, dlatego Selva obejmuje panele w przeróżnych kształtach, rozmiarach i kolorach, a teraz również z możliwością podświetlenia za pomocą taśm ledowych.

Selva

Selva

Silent Block

Niezwykle lekkie panele akustyczne, które można wykorzystać zarówno na ścianach, jak i na suficie. Marka Bejot, która jest producentem tego rozwiązania, zadbała o to, żeby panele te dawały możliwość niezliczonej liczby kreatywnych układów. Kwadraty i sześciokąty w trzech różnych rozmiarach, trójkąty, pięciokąty, koła oraz półkola – puść wodze fantazji i stwórz swoją, jedyną i niepowtarzalną aranżację lub zdaj się na nasz Dział projektowy, ponieważ biuro wcale nie musi być nudne.

Silent Block

Silent Block

Wall-1

Projekt opracowany przez specjalistów z fabryki Vank, wyróżniony międzynarodową nagrodą w dziedzinie wzornictwa iF Design Award 2016. Nietuzinkowa, odważna forma, pełna zagięć oraz załamań, która powstaje w zgodzie z naturą – podstawy wykonane są z aluminium pochodzącego z recyklingu, a ścianki pokryte są tapicerką z wełny naturalnej, W kolekcji obok akustycznych paneli do biurek oraz akustycznych paneli ściennych, znajdziemy m.in. mobilną ściankę Wall Creative, która z jednej strony wykończona jest tapicerowanymi diamentami 3d, a z drugiej strony białym szkłem łatwo zmywalnym, które pełni rolę magnetycznej tablicy do pisania.

Wall-3

Linia wysokich ścianek, które można zestawiać ze sobą tworząc parawan i dynamicznie dzielić i kreować przestrzeń naszego biura (oraz domu). Rozwiązanie to wyróżnia mobilność, modułowość, a charakterystyczne trójkątne podstawy wykonane ze sklejki nadają niepowtarzalnego charakteru. Produkt zapewnia absorpcję dźwięku najwyższej klasy A, przez co znacząco wpływa na zdrowie i koncentrację, poprzez zmniejszenie poziomu stresu wywołanego hałasem.

Wall-1

Wall-3

W następnym artykule poświęconym akustyce omówimy kolejne rozwiązania pozwalające skutecznie obniżać hałas: budki oraz meble akustyczne.