Zapytanie

Brak produktów do złożenia zapytania

Jak zaksięgować zakup mebli biurowych?

Blog / 19.06.2024

Wydatki firmowe podlegają zazwyczaj szczególnej kontroli ze strony Urzędu Skarbowego. Z tego względu firmy przykładają dużą uwagę do tego, aby prowadzić ewidencję w sposób odpowiadający wymogom prawa. Zakup wyposażenia do biura to dość kosztowna inwestycja, dlatego warto wcześniej dokładnie dowiedzieć się, jak poprawnie zaewidencjonować ją w księgach rachunkowych oraz jakie dowody przedstawić urzędnikom w razie ich wizytacji. 

Komplet mebli biurowych – jak poprawnie przeprowadzić ewidencję?

Podstawą prawną ewidencji zakupu mebli w firmie jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT). Zgodnie z przepisami firma ma możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup wyposażenia. Musi jednak udowodnić, że zakup ma związek z prowadzoną działalnością lub może przyczynić się do zwiększenia osiąganego przychodu. Kupno profesjonalnych mebli do biura jest klasyfikowane jako zakup środków trwałych, które podlegają amortyzacji. Meble firmowe mogą być uznawane za środki trwałe, a nie wyposażenie, jako że zazwyczaj charakteryzują się długim okresem użytkowania (i jeśli wyposażamy całe biuro, to zwykle wydajemy więcej niż 10 tys. złotych). Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem meble będące wyposażeniem biura zostały zaklasyfikowane jako „Pozostałe narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane” i przynależą do grupy ósmej jako rodzaj 808. Z tego względu stawka przypisanej amortyzacji to 20%. Uwzględniając wyposażenie w ewidencji środków trwałych, należy pamiętać o tym, że w celu amortyzacji wydatków za pojedynczą jednostkę można uznać zarówno jeden mebel, jak i cały ich zestaw pod warunkiem, że stanowią one stałą zabudowę.

Uzasadnienie zakupu mebli biurowych

Nabycie biurka lub krzesła biurowego można łatwo uargumentować jako zakup niezbędny do prowadzenia działalności. Co jednak z meblami, które mają nieco inny charakter, takimi jak na przykład sofa lub fotele? Jako uzasadnienie zakupu tego rodzaju mebli biurowych można podać na przykład chęć zapewnienia odpowiednio reprezentatywnego miejsca do spotkań z klientami lub konieczność zakupu odpowiedniego wyposażenia do prowadzenia szkoleń. Z możliwości odliczenia zakupu mebli biurowych od uzyskiwanego dochodu korzystają nie tylko firmy prowadzące działalność w biurze, ale również osoby pracujące w domu. Wówczas warto zadbać o to, aby biuro było odpowiednio oddzielone od przestrzeni prywatnej i było wykorzystywane jedynie do zadań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – idealnie jeśli jest to osobne pomieszczenie, a przynajmniej odpowiednio wyodrębniona przestrzeń. W ten sposób podatnik zabezpieczy się na wypadek ewentualnej kontroli z Urzędu Skarbowego.

Czy zakup mebli można od razu wliczyć w koszty uzyskania przychodu?

Jeśli wartość zakupionego wyposażenia jest mniejsza niż 10 tys. złotych, wówczas firma może bezpośrednio zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodu w danym miesiącu. Dotyczy to podmiotów będących podatnikami VAT, a także tych, którzy są z tego podatku zwolnieni. W ten sposób przedsiębiorstwo ma możliwość natychmiastowego zmniejszenia dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Zakup mebli biurowych – księgowanie

Żeby poprawnie zaksięgować zakup mebli biurowych należy przede wszystkim uzyskać dokument potwierdzający zakup. Może to być faktura VAT lub inny dokument, taki jak umowa kupna sprzedaży mebli biurowych. Jeżeli jest to faktura, powinny widnieć na niej informacje dotyczące numerów faktury, nazwy sprzedawcy, opisu zakupionych mebli, ich liczby, ceny jednostkowej oraz ceny całkowitej. Kolejny krok to przydzielenie mebli do odpowiedniego konta księgowego. Może być to na przykład konto wykorzystywane do transakcji uwzględniających środki trwałe lub inny rodzaj konta w zależności od sposobu prowadzenia księgowania w danej firmie. Ostatni krok to stworzenie odpowiedniego wpisu księgowego, w którym zostaną uwzględnione kwoty zakupu oraz wykorzystane konta księgowe. We wpisie można umieścić również Inne koszty związane z nabyciem mebli, takie jak koszty dostawy lub montażu.

Komplet mebli biurowych od polskiego producenta

Jak już wiemy, zakup mebli do firmy to prawdziwa inwestycja. Z tego względu warto zadbać o to, aby cechowały się one wysoką jakością. W HANA Design znajdziesz meble biurowe na zamówienie, które zapewniają wygodę podczas wykonywania codziennych zadań w pracy. Zapewniamy meble wykonane z trwałych, dokładnie sprawdzonych materiałów. Dbamy o to, aby ich konstrukcja była dostosowana do zaleceń specjalistów w zakresie tego, jaką pozycję powinno się przyjmować podczas pracy przy komputerze. W naszej ofercie nie brakuje nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają pracę w domu, a także w biurze. Do wyboru są propozycje przeznaczone zarówno dla standardowych pracowników, jak i osób pełniących ważne funkcje, takich jak menedżerowie i prezesi. Zapraszamy do odwiedzin naszego sklepu z meblami biurowymi w Krakowie. Pracownicy z chęcią doradzą, jak wybrać odpowiednie meble biurowe zarówno do małej firmy, jak i ogromnej korporacji.