Zapewnianie pracownikom ergonomicznego miejsca pracy jest niezwykle ważne – zwłaszcza w kontekście pracy biurowej i umysłowej, której wykonywanie często wymaga przyjęcia jednej pozycji na długi czas. Wśród mebli pracowniczych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednie krzesła z ergonomicznymi siedziskami. Czym się one charakteryzują i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Ergonomia – co jest jej podstawą?
Ergonomia to dziedzina nauki, w której centrum znajduje się człowiek oraz wykonywana przez niego praca. Podejście skoncentrowane na ergonomii polega na tworzeniu akcesoriów, sprzętów oraz mebli, które odpowiadają wymogom anatomii człowieka oraz jego fizycznym możliwościom. W ten sposób wytwarzane są produkty wysoce funkcjonalne, wygodne w codziennym użyciu oraz chroniące przed ewentualnymi szkodliwymi skutkami wykonywanej pracy. Tworzenie ergonomicznych produktów wiąże się również z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz wysokiej jakości materiałów. Projektanci bazują również na badaniach naukowych poświęconych anatomii człowieka.
Ergonomiczny fotel gabinetowy – czyli jaki?
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ergonomiczny fotel biurowy chroni przed skutkami długotrwałego siedzenia. W praktyce stworzenie takiego produktu wymaga połączenia wiedzy z wielu dziedzin. Projekt ergonomicznego fotelu musi uwzględniać to, jak przyjęcie siedzącej pozycji przez długi czas wpływa na układ kostny, mięśniowy oraz nerwowy. Projektant musi zidentyfikować obszary ciała narażone na uszkodzenie w długofalowej perspektywie, a następnie przygotować fotel lub krzesło, które zmniejszą to zagrożenie. Kluczem jest przede wszystkim redukcja napięcia mięśniowego oraz wspieranie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Jednocześnie mebel powinien być wygodny i bezpieczny w użyciu niezależnie od tego, kto z niego korzysta, dlatego należy go wyposażyć w różnego rodzaju mechanizmy pozwalające dostosować wysokość siedziska czy wygięcie oparcia do indywidualnych preferencji danego użytkownika.
Krótkie podsumowanie właściwości ergonomicznych foteli
Mianem ergonomicznego fotela lub krzesła nazwiemy konstrukcję, która:
- zapewnia podparcie dla kręgosłupa,
- jest wyposażona w oparcie z wykrzywieniem dostosowanym do naturalnego kształtu odcinka lędźwiowego,
- pozwala na regulację wysokości siedziska, co umożliwia przyjęcie podstawy wygodnej dla właściwego ułożenia nóg,
- ma regulowane podłokietniki, które chronią przed nadmiernym napięciem mięśniowym w okolicach dłoni oraz ramion,
- została wyposażona w system regulacji pozwalający dostosować wysokość i kąt nachylenia poszczególnych elementów do osobistych preferencji.