Akustyka pomieszczenia powinna być jednym z najważniejszych aspektów podczas urządzania biura. Cisza sprzyja skupieniu, co przekłada się na lepsze wykonywanie obowiązków. Osoby pracujące w ciszy są mniej zestresowane i bardziej wypoczęte. Co za tym idzie, ich praca przynosi lepsze efekty. Odpowiednie warunki akustyczne są na tyle istotne, że normy w zakresie dopuszczalnego poziomu hałasu w miejscu pracy, w tym również biurze, zostały zawarte w przepisach BHP.
Hałas wewnętrzny i zewnętrzny – ochrona przed dwoma szkodliwymi czynnikami
Hałas w biurze może pochodzić z wewnątrz lub zewnątrz. Ten pierwszy przypadek obejmuje dźwięki wytwarzane przez pracowników oraz urządzenia biurowe – rozmowy na żywo lub przez telefon, praca na komputerze, korzystanie z drukarki lub ksero, a nawet ekspresu do kawy mogą zaburzać komfort akustyczny. Należy jednak zadbać również o to, aby biuro było zabezpieczone przed hałasem dochodzącym z sąsiednich budynków albo z ulicy.
Jak temu zaradzić, gdy biuro już zostało urządzone?
Jeśli nie mamy możliwości wymiany okien i podłóg lub zabezpieczenia ścian i sufitów, należy pomyśleć o dobrej organizacji przestrzeni biura. Poleca się jego podział na strefy, czyli odizolowane miejsca przeznaczone do wykonywania określonych czynności. Warto wyodrębnić strefę przeznaczoną do zebrań, odpoczynku oraz cichej pracy. Dzięki temu pracownicy będą mogli wykonywać swoje obowiązki w skupieniu, nie rezygnując przy tym z kontaktów między sobą.
Do wydzielenia takich stref warto wykorzystać zasłony, przedścianki i ścianki akustyczne, które cechują się wysoką izolacyjnością dźwięku. W przestrzeni, w której gromadzi się wielu pracowników, a ustawienie biurek w biurze jest raczej bliskie, dobrze wykorzystać przegrody akustyczne na biurko ‒ taka mniejsza zabudowa równie skutecznie zabezpiecza przed rozchodzeniem się dźwięków po całej firmie. Warto również starać się rozwiązać problem u podstaw, a więc sukcesywnie likwidować źródła hałasu. Dotyczy to w szczególności głośno działających urządzeń, które być może nadają się do serwisu lub wymiany. W pobliżu drukarek lub niszczarek powinno się umieścić panele akustyczne lub ekrany biurowe.
Zadbaj o odpowiednią aranżację!
W zapewnieniu komfortu akustycznego pomoże zastosowanie odpowiednich materiałów. Fale dźwiękowe zostaną skutecznie stłumione przez miękkie i porowate panele akustyczne. Warto umieścić je w pobliżu największych źródeł hałasu: na ścianie, na suficie lub jako dodatkowe zabezpieczenie na przegrodzie akustycznej. Ciszę, a przy okazji pożywkę dla umysłu, zapewnią regały wypełnione książkami – one również pochłaniają dźwięki, a przy tym prezentują się niezwykle stylowo.
Budka akustyczna ‒ punkt do pracy w ciszy
Popularnym obecnie rozwiązaniem do biur są specjalne budki akustyczne, które wygłuszają wszelkie dźwięki dochodzące z zewnątrz. Oprócz komfortu akustycznego zapewniają one również poufność prowadzonych rozmów, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w przestrzeniach coworkingowych, gdy pracownik potrzebuje przeprowadzić np. spotkanie online. Do wyboru są modele pokoi akustycznych przeznaczone dla różnej liczby osób. W środku budki znajduje się zazwyczaj niewielki blat wraz z krzesłem, co pozwala na wygodną pracę przed komputerem. Konstrukcje w wersji bardziej rozbudowanej zawierają również oświetlenie, nagłośnienie, system wentylacyjny, a także gniazda elektryczne. W ofercie producentów można znaleźć również modele mobilne wyposażone w kółka, które zapewniają możliwość szybkiego przenoszenia budek w wybrane miejsca.