Zapytanie

Brak produktów do złożenia zapytania

Akustyka w biurze ‒ o co warto zadbać?

Blog / 04.04.2024

Akustyka pomieszczenia powinna być jednym z najważniejszych aspektów podczas urządzania biura. Cisza sprzyja skupieniu, co przekłada się na lepsze wykonywanie obowiązków. Osoby pracujące w ciszy są mniej zestresowane i bardziej wypoczęte. Co za tym idzie, ich praca przynosi lepsze efekty. Odpowiednie warunki akustyczne są na tyle istotne, że normy w zakresie dopuszczalnego poziomu hałasu w miejscu pracy, w tym również biurze, zostały zawarte w przepisach BHP.

Hałas wewnętrzny i zewnętrzny – ochrona przed dwoma szkodliwymi czynnikami

Hałas w biurze może pochodzić z wewnątrz lub zewnątrz. Ten pierwszy przypadek obejmuje dźwięki wytwarzane przez pracowników oraz urządzenia biurowe – rozmowy na żywo lub przez telefon, praca na komputerze, korzystanie z drukarki lub ksero, a nawet ekspresu do kawy mogą zaburzać komfort akustyczny. Należy jednak zadbać również o to, aby biuro było zabezpieczone przed hałasem dochodzącym z sąsiednich budynków albo z ulicy.

Jak temu zaradzić, gdy biuro już zostało urządzone?

Jeśli nie mamy możliwości wymiany okien i podłóg lub zabezpieczenia ścian i sufitów, należy pomyśleć o dobrej organizacji przestrzeni biura. Poleca się jego podział na strefy, czyli odizolowane miejsca przeznaczone do wykonywania określonych czynności. Warto wyodrębnić strefę przeznaczoną do zebrań, odpoczynku oraz cichej pracy. Dzięki temu pracownicy będą mogli wykonywać swoje obowiązki w skupieniu, nie rezygnując przy tym z kontaktów między sobą.

Do wydzielenia takich stref warto wykorzystać zasłony, przedścianki i ścianki akustyczne, które cechują się wysoką izolacyjnością dźwięku. W przestrzeni, w której gromadzi się wielu pracowników, a ustawienie biurek w biurze jest raczej bliskie, dobrze wykorzystać przegrody akustyczne na biurko ‒ taka mniejsza zabudowa równie skutecznie zabezpiecza przed rozchodzeniem się dźwięków po całej firmie. Warto również starać się rozwiązać problem u podstaw, a więc sukcesywnie likwidować źródła hałasu. Dotyczy to w szczególności głośno działających urządzeń, które być może nadają się do serwisu lub wymiany. W pobliżu drukarek lub niszczarek powinno się umieścić panele akustyczne lub ekrany biurowe.

Zadbaj o odpowiednią aranżację!

W zapewnieniu komfortu akustycznego pomoże zastosowanie odpowiednich materiałów. Fale dźwiękowe zostaną skutecznie stłumione przez miękkie i porowate panele akustyczne. Warto umieścić je w pobliżu największych źródeł hałasu: na ścianie, na suficie lub jako dodatkowe zabezpieczenie na przegrodzie akustycznej. Ciszę, a przy okazji pożywkę dla umysłu, zapewnią regały wypełnione książkami – one również pochłaniają dźwięki, a przy tym prezentują się niezwykle stylowo.

Budka akustyczna ‒ punkt do pracy w ciszy

Popularnym obecnie rozwiązaniem do biur są specjalne budki akustyczne, które wygłuszają wszelkie dźwięki dochodzące z zewnątrz. Oprócz komfortu akustycznego zapewniają one również poufność prowadzonych rozmów, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w przestrzeniach coworkingowych, gdy pracownik potrzebuje przeprowadzić np. spotkanie online. Do wyboru są modele pokoi akustycznych przeznaczone dla różnej liczby osób. W środku budki znajduje się zazwyczaj niewielki blat wraz z krzesłem, co pozwala na wygodną pracę przed komputerem. Konstrukcje w wersji bardziej rozbudowanej zawierają również oświetlenie, nagłośnienie, system wentylacyjny, a także gniazda elektryczne. W ofercie producentów można znaleźć również modele mobilne wyposażone w kółka, które zapewniają możliwość szybkiego przenoszenia budek w wybrane miejsca.

Meble akustyczne ‒ dla komfortu większej liczby użytkowników

Oprócz budek, które raczej przeznaczone są do użytku przez jedną, maksymalnie kilka osób, warto również zainteresować się tak zwanymi boksami do spotkań. Są to wyizolowane akustycznie konstrukcje, które składają się ze stolika, siedzisk, najczęściej w postaci sofy lub foteli, a także uchwytu na ekran. Wokół postawione są panele akustyczne, które skutecznie odgradzają przestrzeń przeznaczoną do spotkań od zewnętrznych źródeł hałasu. Tego typu meble prezentują się nowocześnie i stanowią podkreślenie tego, że dane przedsiębiorstwo idzie z duchem czasu.

Kolejnym rozwiązaniem są różnego rodzaju panele akustyczne, które umieszcza się na biurkach pomiędzy stanowiskami poszczególnych pracowników. Dzięki temu osoby pracujące w biurze mają możliwość swobodnego prowadzenia rozmów telefonicznych, nie przeszkadzając przy tym swoim sąsiadom. Skuteczne możliwości w zakresie tłumienia dźwięku zapewniają również panele ścienne oraz sufitowe, które produkuje się z materiałów mających odpowiedni certyfikat akustyczności. Wykonuje się je ze specjalnej włókniny pokrytej pokrowcem wykonanym z miękkiej tkaniny. Są one mocowane poziomo, aby zatrzymywać jak najwięcej dźwięków.

Meble tapicerowane jako alternatywa dla mebli akustycznych

Ceny budek akustycznych do biura są bardzo różne. Zależą one od marek, wykorzystanych materiałów, a przede wszystkim od wielkości oraz wyposażenia wewnątrz. Te zmienne dają rozstrzały cenowe nawet w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeżeli firma nie chce inwestować w zakup mebli akustycznych, a mimo to pragnie zapewnić swoim pracownikom chociaż minimalną ochronę przed hałasem, powinna ona rozważyć zakup mebli tapicerowanych. Miękkie materiały są bowiem w stanie pochłaniać część dźwięków z otoczenia. Do tego prezentują się one elegancko, zapewniają wygodę użytku, a także odznaczają się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia.

Poznaj ofertę mebli akustycznych w HANA Design!

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi rozwiązaniami w zakresie zapewnienia odpowiedniej akustyki w biurze. Oferujemy boxy, budki, absorbery dźwięku, panele, a także różnego rodzaju akcesoria do mebli akustycznych. W razie jakichkolwiek pytań wystarczy skontaktować się z naszymi pracownikami – chętnie udzielimy kompleksowego wsparcia i zaprezentujemy możliwości naszych produktów.